FotoFachman > Blog > CIEKAWOSTKI > 4 inspirujących fotografów

4 inspirujących fotografów

Ucząc się fotografii, warto sięgać do różnorodnych albumów i książek, które wprowadzą nas w świat techniki, pokażą, w jaki sposób należy patrzeć na świat oraz gdzie czerpać inspiracje. Nie ma wątpliwości co do tego, że bardzo często to właśnie drugi człowiek inspiruje najbardziej. Przydatne okazuje się więc zaznajomienie z prawdziwymi mistrzami tego fachu – fotografami, których perspektywa oraz twórczość budzą zachwyt cały czas.

Henri Cartier-Bresson

To naprawdę wyjątkowa postać, która zrodziła koncepcję „decydującego momentu”, czyli zamykania ulotnej chwili w kadrze. Od dziecka marzył, by zostać malarzem i sukcesywnie edukował się w tym kierunku. Późniejsze lata, kiedy tworzył zjawiskowe fotografie, pokazały, że marzenie to zostało spełnione. Jego zdjęcia były niczym obraz muśnięty precyzyjnym pędzlem. Jego talent malarski wpłynął na perfekcję, z jaką tworzył wyłącznie doskonałe kadry. Stworzył on publikację „Decydujący moment”, w której opublikował 126 fotografii wraz z tekstem, w którym zawarł wskazówki dotyczące pracy z aparatem oraz swoje teorie. Caritier-Bresson do świata fotografii wniósł wiele. Oprócz swojego talentu, pokazał, jak ważna jest szybka uwaga fotografa i dostrzeganie krótkiej, pojedynczej akcji, mogącej zaskoczyć wszystkich. Był mistrzem błyskotliwości, a także refleksu, od którego każdy może się czegoś nauczyć.

Minor White

To amerykański fotograf, który urodził się 9 lipca 1908 roku i już od samego dzieciństwa marzył o byciu fotografem. Sztuką tą zainteresował się, gdy otrzymał od swojego dziadka upominek w postaci aparatu. Podczas początkowego okresu swojej twórczości, skupiał się na architekturze i wiernym, dokumentalnym odtwarzaniu rzeczywistości. Z czasem jednak jego perspektywa się zmieniała. Studiując estetykę i historię sztuki, rozpoczął interesować się psychologicznymi aspektami fotografii. Z takich zainteresowań narodziło się w artyście przekonanie o mistycznych funkcjach zdjęć i wykonywaniu ich po to, by dążyć do samodoskonalenia się. White odrzucał dokładne odzwierciedlanie tego, jak otoczenie wygląda, dając możliwość zaburzenia proporcji, wielkości oraz przestrzeni. W swoich pracach łączył też różnorodne koncepcje filozoficzno-religijne, dzięki którym, oglądając jego zdjęcia, dostrzec można wyjątkową głębię.

Tomasz Tomaszewski

Na koniec jeden z najważniejszych i najwybitniejszych polskich fotografów. Szukając inspiracji, warto mieć oczy szeroko otwarte, by dostrzec także nasze lokalne talenty oraz wyjątkowe osobowości. Właśnie taką jest Tomasz Tomaszewski – fotograf i wykładowca na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Urodził się 6 maja 1953 roku i ukończywszy 33 lata rozpoczął stałą współpracę, a jednocześnie przygodę z magazynem „National Geographic”. Swoje fotografie pokazywał podczas własnych wystawach na całym świecie oraz w wielu poczytnych magazynach. Jego zdjęcia nie są w żaden sposób pozowane. Poprzez swoją sztukę stara się on być przezroczysty, jakby niewidoczny dla otoczenia, a jednocześnie obserwujący i cierpliwie słuchający historii. Tworzy fotoreportaże, wnikając w realia miast, wsi, różnorodnych kultur. To właśnie te historie opisuje za pomocą zdjęć – pokazuje świat takim, jaki naprawdę jest.

Susan Sontag

Warto wspomnieć też o amerykańskiej eseistce, aktywistce, pisarce i krytyczce społecznej – Susan Sontag, której książki przetłumaczono na około 30 języków. Jedno z jej dzieł „O fotografii” uznaje się za najważniejszą książkę poświęconą dziedzinie fotografii. Sontag wnikliwie bada w niej współczesne podejście do robienia zdjęć i ich aktualną funkcję. Nie opiera się ona wyłącznie na własnej perspektywie oraz poglądach, ale przytacza prace wybitnych fotografów, analizuje je, a także szuka odpowiedzi na pytanie „dlaczego sięgamy po aparat?” i jaka jest rola zdjęć w codziennych rytuałach. To wnikliwa refleksja na temat współczesnego świata, a także mentalności ludzi, która będzie przydatną perspektywą dla każdego fotografa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *