FotoFachman > Blog > CIEKAWOSTKI > Rozdzielczość i kompresja, a jakość zdjęć

Rozdzielczość i kompresja, a jakość zdjęć

Każdy, kto zajmuje się fotografią, chociażby amatorsko pragnie mieć zdjęcia najwyższej jakości. Wiele zależy od samego sprzętu, choć w dzisiejszych czasach profesjonalne aparaty często zastępują smartphony. Zanim wywołamy zdjęcia online, warto dowiedzieć się czegoś więcej o kompresji i rozdzielczości – to dwa parametry ściśle powiązane z jakością odbitek.

Rozdzielczość, czyli co z wielkością zdjęć?

Zamawianie zdjęć przez Internet jest szybkie i wygodne. Na taki sposób decyduje się coraz więcej osób. Jednak musimy przesłać pliki, które będą odpowiednie, aby otrzymać przepiękne fotografie, które spełnią nasze oczekiwania. W tym celu przybliżmy pojęcie rozdzielczości. Ma ona wpływ na to, jak będą wyglądały nasze zdjęcia po wywołaniu. Jak można ją zdefiniować? Najprościej mówiąc: rozdzielczość to ilość pikseli, czyli malutkich punktów o zróżnicowanych kolorach. To one tworzą obraz na zdjęciu. Liczba pikseli zależy od naszego aparatu. Im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość odbitek.  W tym miejscu pojawia się jeszcze jedna zasadnicza kwestia: rozmiar. Należy pamiętać, że duża ilość pikseli wpływa też na wagę pliku – to szczególnie ważne, np. przy wywołaniu zdjęć online, kiedy musimy je przesłać elektronicznie. Często rozdzielczość jest więc rozumiana jako rozmiar fotografii.  Oto wymagane wymiary zdjęć w zależności od formatu odbitek, które chcemy zamówić:

  • 9 x 13 – 1051 x 1500
  • 10 x 15 – 1205 x 1795
  • 13 x 18 – 1500 x 2102
  • 15 x 21 – 1795 x 2480
  • 20 x 30 – 2398 x 3543
  • 30 x 40 – 3000 x 4000

Zmniejszenie rozmiaru zdjęć jest możliwe przy pomocy wielu prostych programów graficznych (wiele darmowych możemy pobrać w Internecie). Nie musimy się przejmować, jeżeli nie mamy dostępu do tych bardziej zaawansowanych.

Kompresja – drugi krok w optymalizacji fotografii

Mniejsza rozdzielczość obrazu wpłynie negatywnie na jakość. Czy można tego uniknąć? Tak – jeśli skorzystamy również z narzędzia do kompresji zdjęć, dzięki któremu zminimalizujemy wagę pliku bez straty jakości. Kompresja obrazu polega również na zmniejszeniu rozmiarów. Pamiętajmy, że pierwszym krokiem w obróbce fotografii jest zmiana rozdzielczości, a drugim optymalizacja za pomocą kompresji. Jeżeli obawiamy się, że nie mamy wystarczającej wiedzy, możemy zdać się na kompresję automatyczną dostępną w wybranym programie graficznym. Następnie warto porównać sobie zdjęcie skompresowane z oryginalnym, aby zobaczyć wyraźną różnicę.

Podsumowując:

Rozdzielczość i kompresja są ściśle powiązane z jakością zdjęć. Przed elektroniczną wysyłką fotografii w celu ich wywołania musimy zwrócić uwagę na ich rozdzielczość, ponieważ obraz widoczny na ekranie komputera niekoniecznie musi tak samo wyglądać na odbitce. Pliki powinny być przesyłane w formacie JPG. Im większa rozdzielczość zdjęć, tym uzyskamy lepszą jakość, ale fotografie powinny być zmniejszone do odpowiednich rozmiarów, co sprawi również, że można je szybciej przesłać elektronicznie. Nie możemy również zapomnieć o poddaniu zdjęć kompresji, która nie powoduje utraty jakości, a jednocześnie zmniejsza plik. Tak zoptymalizowane fotografie są gwarancją satysfakcji z ostatecznego efektu, czyli otrzymaniu przepięknych odbitek z naszymi wspomnieniami, które zostały uwiecznione w formie obrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *